Staré vodárny v kopci Tresný

Při cestě z Baťova na kopec Tresný Vás mimo 2 velké vodárenské objekty užívající společnost TOMA a.s. po pravé straně může překvapit systém studní, šoupáků a nebo vodojem pitné vody ukrytý pod zemí . Že nevíte co je co a kde to je ? Nevadí, zkusíme to vše vysvětlit a ukázat v našem příspěvku.

Systém měl sloužit Baťovu jako zdroj pitné vody někdy v 30.letech. Do kdy byl užíván a zda se něco přistavovalo zatím nevíme ale dle nálezu mapy a objektů v terénu jsme schopni tento řetězec dohledat a prozkoumat.

Obrázek je víc jak mnoho slov. Na mapce níže můžete vidět hlavní místa celého systému.

Proložením mapy se objekty dají snáze najít:

1. Studně č. 314 Spádová (245 m.n.m)

Tato studna je na začátku celého řetězce pitné vody pro Baťov. Vstup je chráněn vysacím zámkem a nad povrch vystupuje pouze kovový komín. Voda z této studny se vedla potrubím o průměru 60mm do vodojemu.

2. Nové prameny

Na místě jsem nalezly pouze jeden železobetonový objekt se vstupem a výpustí. Objem nalezené nádrže nebude víc jak 3m kubické . Tyto prameny podle mapy nebyly součástí řetezce sběru vody do vodárny. Je možné, že se měly stát součástí a být připojeny k potrubnímu systému. Více informací k tomuto místu nemám.

3. Vodojem pitné vody

Objem 80m kubických v nadmořské výšce 226m.n.m

Z vodojemu vedou dvě potrubí jedno mělo vést na Baťov a mělo mít průměr 150mm. Druhé vedlo do studny s čerpadlem Sigma v potrubí o průměru 70mm. Vodojem je v současné době neudržovaný , plovák zarezlý.

Voda přetéká a je odvedena přepadem do trubky, která vyúsťuje coby studánka pár metrů pod objektem.

4. Studna č.1 s čerpadlem Sigma

(189m.n.m)

Bylo nám umožněno se podívat na ovládací panel k čerpadlu Sigma, který se dochoval. Z informací se zde mělo nacházet zahradnictví (v zatím neurčeném časovém období)…

Závěrem bych chtěl napsat, že se mi dostala informace o další mladší mapě , kde jsou zakresleny i šoupáky pro odkalení vody. V každém dovododu je i mazlavý kal, čistá drobná špína, která se usazuje a je potřeba se ji zbavit. Snad se podaří v budoucnu mapu vidět a nové poznatky zakomponovat.

Author:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *