Loutkové divadlo na Baťově

Loutkove divadlo

Otrokovicky loutkarsky soubor byl zalozen na podzim roku 1946 a fungoval pod tehdejsi TJ Sokol Otrokovice. Jeho zakladateli byli Bretislav Langer, Josef Stuchlik, Josef Arazim, Josef Chaloupka, Miroslav Netuka a Antonin Spetla. V podniku Bata v Otrokovicich byla zhotovena konstrukce skladaciho jeviste, jez bylo poprve vyuzito na otrokovicke sokolovne u prilezitosti premieroveho predstaveni hry Oldrich a Bozena aneb Posviceni v Hudlicich, dne 9. brezna 1947. Na sokolovne soubor hraval temer pravidelne a casto zajizdel take na Batov, kde vystupoval v prizemi Spolecenskeho domu. Ovsem stale stehovani jeviste, rekvizit a loutek bylo velmi obtizne.

TJ Sokol tedy v dubnu 1948 zakoupil v Loucne na Sumpersku dreveny vojensky barak po Nemcich (za 30 000 Kc), ktery slouzil jako strazni budova. Behem jedne soboty jej demontovali a vlakem prevezli do Otrokovic. Na pridelenem pozemku na Batove v Moravni ulici byl behem roku 1948 znovu postaven a zde slouzil loutkarum a hlavne detem jako stale loutkove divadlo az do nicivych povodni v roce 1997.

Prvni hra, ktera zde byla uvedena – Fr. Cech – Matej caruje – byla odehrana v nedeli 19. prosince 1948 v 15 a 17 hodin. Obe predstaveni navstivilo celkem 256 deti a 71 dospelych. V teto dobe loutkarsky soubor hraval pravidelne se sirokym repertoarem her a pohadek. Predstaveni byla casto vyprodana!

V roce 1953 byla Svitem Otrokovice provedena rekonstrukce budovy, pri niz doslo ke zvednuti strechy nad jevistem a byly zhotoveny dve drevene lavky pro vodice loutek. V roce 1954 se vykopala a zabetonovala jama pro spousteci jeviste a zhotovilo druhe pojizdne jeviste – tak vznikla stala scena se dvema jevisti, jez umoznovali zmenu sceny behem jednoho predstaveni.

Ve zdokonalovani se pokracovalo. V roce:
1955 – vznikl pristavek v predni casti divadla, kde vznikla satna, socialni zarizeni, vstupni chodba. Nahore klubovna, osvetlovaci a mluvici kabiny.
1957 – se vymenila vodorovna podlaha v hledisti za klopenou.
1962 – byla provedena uprava predsceny.
1963 – se pristavela kulisarna a ze stavajici kulisarny se upravila dilna.
1964 – divadlo obehnal plot.

Behem pouzivani vsak divadlo vyzadovalo vetsi zasah a opravu. Majitelem budovy tehdy byl Svit n. p. a pracovnici jeho opravarskeho provozu se roku 1981 pustili do generalni opravy budovy. Samozrejme i clenove souboru museli prilozit ruce k dilu. Tato generalni oprava trvala temer 2 roky, behem nichz byl provoz souboru pozastaven.

Dne 10. prosince 1982 bylo loutkove divadlo svedkem opetovneho zahajeni cinnosti a to okresni prehlidkou loutkarskych souboru.

Loutkove divadlo „Z boudy“ bylo od zacatku zarizeno vyhradne pro loutky zavesne – marionety. Ale hrali take s manasky a take jeviste bylo pro tato predstaveni uzpusobeno. Pred rekonstrukci v roce 1981 dochazelo do loutkarskeho krouzku 30 dospelych. Diky vice nez rocni prodleve zustali z puvodnich clenu pouze 4 clenove. Nasledovali naborove akce v n. p. Svit a tak se soubor opet rozrustal. Na pocatku roku 1983 mel soubor 11 clenu. V roce 1983 nebylo odehrano zadne predstaveni, probihaly pouze zkousky pripravovane hry „Aladinova kouzelna lampa“ pod odbornym vedenim p. Hofmana – herce Slovackeho divadla z Uherskeho Hradiste. Tato mela generalku 8. 2. 1984 a premieru 11. 2. v ramci Okresniho festivalu loutkaru.

V roce 1985 soubor objednal nove loutky a scenu na Jiraskovu hru „Lucerna“, kterou planuji zahrat ke 40. vyroci zalozeni loutkarskeho krouzku. Hotove loutky soubor obdrzel az v breznu roku 1986. V unoru roku 1986 se soubor prejmenoval na „Loutkarsky soubor Z boudy“. Od roku 1986 zacina take pusobit krouzek mladych, ktery pracuje na svych vlastnich hrach, to vse pod vedenim p. Mirky Salajkove. V zari roku 1986 se clenkou „mladych“ stava take sl. Lenka Marikova, pozdeji pani Navratilova, ktera nam zcela nezistne nabidla pomoc pri tvorbe tohoto zajimaveho listingu, poskytla k nahlednuti kroniky a pripojila take sve osobni vzpominky. Jako prvni hru pripravovali „Mladi“ hru Popelka.

V roce 1990 zanika soubor dospelych a od roku 1991 pripravuji divadelni hry pouze „Mladi“ a v kvetnu 1991 predava p. Salajkova pomyslne zezlo sl. Marikove, ktera ma od teto chvile na starost rezii her. Od roku 1992 si soubor rika MLOK – Mladi loutkari Otrokovickeho klubu. Od zari 1993 se vedouci souboru stala Lenka Navratilova. Od roku 1993 zacal soubor ucinkovat take na akcich „Z pohadky do pohadky“ pripravovanych vetsinou na cervnovy Den deti.

V zari 1996 soubor objednal nove loutky ve Znojme a pripravoval se na oslavy 50. vyroci zalozeni souboru v tuto dobu mel soubor celkem 18 clenu.

V cervenci 1997, 50 let po zalozeni loutkoveho souboru v Otrokovicich, prisly povodne, ktere nenavratne znicily budovu i vybaveni Loutkoveho divadla. Mestske zastupitelstvo se tehdy shodlo, ze oprava a zachovani budovy neni prioritou mesta a rozhodlo o demolici teto budovy, cimz podepsalo rozsudek smrti nad zabehlym souborem s historii nekolika desetileti. Soubor se pokousel jeste v nasledujicim roce 1998 sehrat predstaveni v provizornich prostorach na Spolecenskem dome a v DDM Slunicko. Nevyhovujici podminky pro zkouseni, nedostatek loutek a kulis, ktere byly vlivem povodni zniceny vsak nepral tomu, aby soubor dale pokracoval.

V dnesni dobe muzete videt na miste byvaleho „Loutkoveho divadla Z boudy“ stat sidlo soukrome spolecnosti. Jste-li pametnici, zavzpominejte na doby, kdy jste jako deti chodili na predstaveni, ktera byla s laskou pripravovana.

Jak to v divadle vypadalo Vám přiblíží model divadla 🙂

Jeste jednou děkuji za velkou pomoc pani Lence Navratilove, Lence Foltýnové a Zuzaně Polame

Zdroje:

Text převzat a doplněn o další fotografie z geocache Loutkové divadlo

( Loutkové divadlo – https://coord.info/GC2R3T5 ) od geocacher Daniel Linnert

Author:

1 thought on “Loutkové divadlo na Baťově

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *